Vánoční seriál – 3. díl: Vrácení nevhodného dárku
Každý z nás alespoň jednou v životě obdržel špatný dar. Stejně jako se to stalo v minulosti, tak se i nadále stává, zejména kolem sezónních svátků, jako je Vánoce. Mnoho lidí se však ptá, jak je možné se takového nevhodného dárku zbavit. Níže uvádíme několik možností, které vám mohou pomoci s tímto problémem.
Jednou z nejjednodušších cest, jak se zbavit nevhodného dárku, je vrátit ho. Pokud jste pořídili dárek v obchodě, kde máte možnost nákup vrátit, můžete využít této možnosti. Pokud je to možné, můžete také požádat o vrácení peněz.
Dalším způsobem, jak se zbavit nevhodného dárku, je ho předat někomu jinému. Pokud víte, že někdo další může dárek využít, můžete mu jej nabídnout. Tato možnost je zejména vhodná pro hračky nebo oblečení, které by jinak zůstaly nevyužity.
Můžete také vrátit dárek ve 14denní lhůtě, pokud jste pořídili jinak než v obchodě, zejména přes internet. Pokud se tedy vlezete stále do oné 14denní lhůty je potřeba obchodníkovi nejpozději 14. den od nákupu odeslat odstoupení od smlouvy. A to buď písemně, či e-mailem. A ideálně i se zbožím, které vracíte.
Poslední možností, jak se zbavit nevhodného dárku, je použít jej pro charitativní účely. Mnoho charitativních organizací přijímá dary, které mohou využít pro svou činnost nebo je prodat a vybrané peníze použít pro charitativní účely. Toto je skvělý způsob, jak se zbavit nevhodného dárku a zároveň pomoci lidem, kteří to opravdu potřebují.
Některé dary samozřejmě vrátit nejdou. Občanský zákoník upravuje řadu situací, kdy není možné odstoupit od smlouvy, i když je uzavřena na dálku. Jedná se zejména o dárky vyrobené na zakázku nebo zboží, které podléhá rychlé zkáze. Pokud vám někdo dal dárek jako je například předplatné časopisu, nebo vám nechal udělat něco na zakázku, jako je oblečení nebo obraz, nemůžete od smlouvy odstoupi. V takovém případě musíte zvážit jiné způsoby, jak s tímto darem naložit.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z možností, vždy je důležité zachovat úctu k dárci. Je důležité si uvědomit, že dárek byl dán s dobrými úmysly a že je důležité být vděčný za snahu.
Adam Vacek, Odborný právní poradceSdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z.s.