Tábor 26. prosince (ČTK) - Do babyboxu v Táboře dnes někdo odpoledne odložil chlapce. Byl zdravý a podle odhadů dva až tři měsíce starý. Dostal jméno Jan po Janě Svačinové, ředitelce G-centra, kde je babybox umístěn. Později se ale ozvala matka dítěte, která chtěla chlapečka vrátit. Táborské centrum ani nemocnice ji nemohly vyhovět, protože bude třeba prověřit možnosti jeho dalšího života v rodině, sdělil večer ČTK zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo dosud 260 dětí.
Chlapce našli v táborském babyboxu dnes, na druhý svátek vánoční, v 15:06. V G-centru, kde je domov důchodců i další sociální služby, je schránka pro nechtěné děti od roku 2013. Předtím tam odložili dva chlapce, kteří dostali jména Jaroslav a Milan.
"Malý Jan je poněkud větší, odhadujeme ho na dva až tři měsíce," uvedl Hess. Sanitka ho odvezla do táborské nemocnice, kde jej vyšetřili a zjistili, že je zdravý, ale zanedbaný. "O neurovnaných sociálních poměrech svědčí i následný telefonát jeho nešťastné maminky, která děťátko chtěla vrátit. G-centrum ani nemocnice ji nemohla vyhovět, protože v tomto případě bude nezbytné možnosti jeho dalšího živobytí v rodině prověřit," poznamenal Hess.
Táborskému Janovi podle něj i tak náleží tradiční zlatý novorozenecký dukát od České mincovny. "Ale je otázkou, v čí péči bude dukát uložen," dodal zakladatel sítě babyboxů v ČR.
Babyboxy mají bránit předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.
foto ilustrační