Tábor 29. října (ČTK) - Táborská zoologická zahrada získala do svého chovu dvě vzácná plemena. Jde o kozu walliskou a ovci valašskou. Obě plemena byla v minulosti ve volné přírodě téměř vyhubena. ČTK to řekl mluvčí táborské zoologické zahrady Filip Sušanka.
"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo rozšířit skupinu našich ovcí a koz rozšířit o nová vzácná plemena. Koza walliská pocházející z jižního Švýcarska patří k nejstarším plemenům vůbec. V 70. letech minulého století žilo jen 440 zvířat. Díky úsilí jednotlivých chovatelů, zoologických zahrad a dalších organizací se podařilo jejich počet zvýšit do konce 20. století na 1570 kusů," uvedl ředitel táborské zoo Evžen Korec. Koza walliská má velmi dlouhou, černobílou srst. Samcům i samicím rostou rohy, které u kozlů mohou dosáhnout až 80 centimetrů.
"Podobně pohnutý osud má také původní české plemeno ovce valašská, první záznamy o něm pochází ze 16. století. Jejich počet zásadně klesal až na pouhých 130 kusů v roce 2001. Valašku proto ministerstvo zemědělství zařadilo od programu uchování genetických zdrojů, díky čemuž se počet těchto ovcí zvýšil až na 952 v roce 2022. Na záchraně těchto starobylých plemen se bude nyní podílet i naše zoologická zahrada," dodal Korec.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech, táborská, vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. V táborské zoo žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Zoo se specializuje na chov ohrožených druhů. Loni táborskou zoo navštívilo 111.000 lidí.
rek hj
Foto ilustrační Pixabay