Tábor připomíná 120 let trati Bechyňka, lidé spatří Křižíkův voltmetr či lampu

Tábor 18. května (ČTK) - Křižíkovu obloukovou lampu, historické snímky trati Bechyňka nebo voltmetr nabízí výstava František, Elinka a Bechyňka, kterou dnes otevřelo Husitské muzeum v Táboře. Připravilo ji ke 120 letům Křižíkovy elektrické dráhy z Tábora do Bechyně. Při oslavách výročí vyjede na trať i nejstarší český elektrický železniční vůz zvaný Elinka z roku 1903. Novinářům to řekli zástupci muzea. Koleje mezi Táborem a Bechyní jsou první elektrifikovaná trať v tehdejším Rakousku-Uhersku. Výstava potrvá do 25. června.

Ve dvou sálech je výběr ze sbírek Národního technického muzea. Jde o předměty spojené s osobností vynálezce a podnikatele Františka Křižíka (1847 až 1941), který se na vzniku trati zvané Bechyňka podílel a kterému se říkalo český Edison. "Návštěvníci uvidí Křižíkovu pokusnou obloukovku, historické fotografie Bechyňky i dosud nezveřejněný portrét Františka Křižíka a jeho manželky, " řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Lidé spatří ampérmetr Křižík z plzeňského divadla, také voltmetr, jejž vyráběla firma Křižík a jehož systém je namontovaný na břidlicové desce tlusté 1,5 centimetru. Ve vitrínách je i Zlatá medaile, kterou Křižík dostal na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži v roce 1881 za diferenciální obloukovou lampu.

"Osobnost Františka Křižíka je s Táborem velmi úzce spjata, protože všichni obyvatelé města vědí o jeho elektrické dráze Tábor - Bechyně a všichni si této technické památky váží. Všichni si tedy váží i Františka Křižíka. Navíc byl tvůrcem prvního veřejného osvětlení v Táboře. Je znám jako zdokonalovatel mechanismu obloukové lampy. V našich dějinách ho vnímáme někdy trošku s nadsázkou jako českého Edisona, ale na tomto výroku je docela dost pravdy. Byl nejenom velice technicky zdatný, ale byl inovátor, který dokázal existující principy zdokonalit a uvést do praxe i do sériové výroby," řekl dnes ČTK ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka.

Děti čeká hravá místnost, kde najdou prvky inspirované Křižíkovou prací. Vedle elektrického pohonu kolejových vozidel jsou to osvětlení měst, budov nebo elektromotory a generátory. Mohou si zkusit rozsvítit žárovku pomocí dynama, malé děti zaujme dráha s dřevěným vláčkem a polštářky s názvy 16 stanic Bechyňky.

Provoz na trati Tábor - Bechyně, o které se uvažovalo od roku 1874, začal 21. června 1903. Dodnes po ní jezdí elektrické vlaky. Křižík významně přispěl k vybudování této první elektrické trati v zemi. Právě on také řídil při jejím otevření motorový vůz zvaný Elinka, který je teď součástí sbírek Národního technického muzea. Její nynější červený nátěr vystřídal zeleň rakouských drah.

Na trati, která spojuje Tábor a Bechyni, chtěl Jihočeský kraj změnit trakci. Je napájená 1500 volty, nově to mělo být 25.000 voltů a 50 herzů, aby tam mohly jezdit moderní vlaky. Rozhodnutí zatím nepadlo. Proti změně trakce jsou krajští zastupitelé Pirátů, podle nich zamýšlená změna ohrožuje provoz historických vlaků na trati. Proti je i město Tábor. Když se trakce změní, skončí podle táborských radních letní nostalgické jízdy, kdy jezdí souprava tažená lokomotivou Bobinka, někdy i Elinka z roku 1903. Podle průzkumu trať využívá v pracovním týdnu 434 cestujících denně.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image