Tábor 15. října (ČTK) - Tábor bude v příštím roce hospodařit se schodkem téměř 89 milionů korun. Plánovaný rozpočet předpokládá příjmy 1,12 miliardy korun a výdaje 1,21 miliardy. Novinářům to dnes řekl táborský starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020). Finální podoba rozpočtu se ještě může drobně změnit, na svém zasedání o ní v prosinci budou hlasovat městští zastupitelé. Na letošní rok si město schválilo také schodkový rozpočet. Výdaje činily 1,19 miliardy korun a příjmy miliardu.
Tábor na příští rok připravil investice za 300 milionů korun. Je to méně než na letošek, kdy se jednalo o 313 milionů. "Vždycky se snažíme, abychom uvažovali jako správný hospodář a peněz na investice bylo co nejvíce. Rozpočet jsme ladili dlouho, protože rostou náklady na provoz. Zvyšují se například mzdy (úředníků) a my jsme nevěděli, od kdy to bude a jestli to bude o deset, nebo pět procent. Proto jsme museli čekat, až budeme mít k dispozici sečtené běžné výdaje, a podle toho potom znali částku na investice," řekl Pavlík.
Mezi největší plánované kapitálové výdaje patří projekt výstavby lávky pro pěší. Město na ni v příštím roce uvolní více než 41 milionů korun. Tábor plánuje, že lávku vybuduje podél železničního mostu na trati do Bechyně, který nově postaví Správa železnic. Více než 100 let starý most přes Lužnici už nevyhovuje současným podmínkám. Nový by měl být kopií originálu, který tvoří dva oblouky. Lávka pro pěší u mostu není a lidé proto často chodí podél železniční tratě. "Jsme přesvědčeni o tom, že lávku pro pěší ocení i budoucí generace. Je to projekt, který by zde měl vydržet dlouhou dobu," uvedl Pavlík.
Dále město v příštím roce uvolní více než 37 milionů korun na opravu knihovny. Rekonstrukce má podle vedení knihovny vyřešit základní nedostatky budovy. Počítá například s výměnou starých rozvodů elektřiny, vody a topení, se zateplením a výměnou oken. Ve druhém patře knihovny na místě bývalých kanceláří vznikne celé nové oddělení s audiolabem, zónou pro mladé čtenáře a přednáškový sál.
rek ver