Některé nástroje umělé inteligence se staly standardem v našich životech. Ať už se jedná o generativní AI nebo AI asistenty, současný svět nabízí neuvěřitelné příležitosti k posílení vzdělávání, výzkumné činnosti a celkově k lidskému pokroku. Co víc, umělá inteligence zcela prokazatelně zlepší naše osobní životy, pokud budeme chtít. V této přednášce se podíváme na aktuální směry AI v různých odvětvích lidské činnosti, příležitosti, ale i na konkrétně a nezaujatě pojmenovaná rizika.
Přednáška si klade za cíl podpořit odpovědné využívání umělé inteligence s důrazem na podporu v oblasti práce s daty, informacemi a znalostmi, ale zároveň i s reflexí ochrany soukromí.
PhDr. Jan Černý, Ph. D. přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE), konkrétně na Katedře informačních technologií. Specializuje se na metody Competitive Intelligence (CI), Technology Intelligence (TI) a Open Source Intelligence (OSINT). Mimo to, že navštěvuje se svými přednáškami školy a knihovny, kde se zejména věnuje osvětě v oblasti kyberbezpečnosti, asistuje firmám a organizacím s využitím datových a informačních zdrojů pro sledování konkurenčního prostředí.
Také pomáhá s průzkumem stavu techniky v patentových databázích a zdrojích nepatentové literatury, prověřuje ochranné známky a řeší další informační problémy spojené s duševním vlastnictvím (průmyslové vzory, užitné vzory, …). Vystudoval Informační studia a knihovnictví na FF UK, a posléze absolvoval doktorský program Aplikovaná informatika v rámci VŠE.
Akce je součástí kampaně Týden pro Digitální Česko, která proběhne od 18.—24. listopadu 2024 po celé ČR, ale i on-line. Letošní ročník zaměřuje na rozvoj digitálních dovedností, kybernetickou bezpečnost a komunikaci státem. Bližší informace a program akcí najdete zde.