Odkazy
Šikana občanů partičkami výrostků a s ní dokonce spojené občasné násilí v exponované oblasti města – to jsou jevy, které vedou řadu občanů k obavám o vlastní bezpečnost. Poslední případ, na který upozornil pan Zdeněk Mácha, dostal tento problém opět do pozornosti táborské veřejnosti i médií. S panem Máchou jsem ve spojení a v této konkrétní věci od začátku postupujeme v součinnosti Policií ČR. Situaci se dlouhodobě věnuje Městská policie. V oblasti nádraží a nábřeží Jordánu působí asistent prevence kriminality, frekventovaná místa jsou pod dohledem hlídek i bezpečnostních kamer. V předpolí autobusového a vlakového nádraží je největší koncentrace kamerových bodů ve městě, které už opakovaně pomohly usvědčit pachatele. Místa s nejčastějším výskytem pokřikování hloučků mládeže či latentního fyzického kontaktu jsou v centru pozornosti preventistů i policejních specialistů.
Z titulu komplexní bezpečnosti města chceme mít na zřeteli i jiné lokality. Aby složky k tomu určené mohly včas zasáhnout a operativně se přesunout na místo potřeby, žádáme o součinnost aktivní občany jako svědky takové situace. Přehledný návod k takovéto pomoci jsme před rokem zformulovali v podobě Manuálu aktivního občana. Jde o to, aby každý, kdo závadové jednání uvidí, znal doporučení, jak se zachovat, Aby věděl, co udělat, aby pomohl a přitom neohrozil vlastní bezpečnost. Samozřejmě to není všelék, ale jedna z pomocných cest, jak rychle zasáhnout v jádru problému.
https://www.taborcz.eu/assets/File.ashx?id_org=16470&id_dokumenty=93558
Zároveň chci ubezpečit, že jak vedení města, tak státní i městské policejní složky jsou si nepříjemnosti situace vědomy a podle toho konají. Osobně se v problematice angažuji. Vidím zblízka, že všichni aktéři, kteří dění mohou ovlivnit, se zlepšení situace naplno věnují a tento úkol nepodceňují. Současně je fér vyjádřit, že Tábor celkově zůstává bezpečným městem a podle statistik policie se počet případů nevymyká jiným srovnatelným městům.
Bezpečnost je prioritou vedení města. Vedle okamžitých kroků a vyšetření zmíněného konkrétního případu realizujeme prakticky od covidového období některá podpůrná opatření. Jde o posílení hlídek městské policie, zvýšení kapacity kamerového systému, činnost asistenta prevence kriminality přímo v ulicích, či urychlení práce orgánu sociálně právně ochrany dětí nebo aktuálně vystavěný akční plán bezpečnosti ve městě. Chceme, aby vyšetřování jednotlivých případů bylo rychlé. Když už se tihle škodiči, provokatéři či výtržníci dostanou do veřejného prostoru přes preventivní záchytné procesy, musí nastoupit rychlá represe s cílem šikanující zastavit, pachatele dopadnout a usvědčit. Stalo se to před pár měsíci, kdy 5 ze 6 pachatelů skončilo natvrdo ve vězení a jeden vyvázl s podmínkou. I tentokrát po včasném oznámení začala policie ihned konat a věřím, že už vše spěje ke spravedlivému ukončení případu.
Celou situaci mnohem lépe a dříve zvládneme v součinnosti s aktivními spoluobčany. Uklidnění situace však rozhodně nepomůže mediální slovník, který s cílem atraktivity sdělení za každou cenu používá výraz, který veřejnost spíše vyděsí. Erudovaný a zodpovědný novinář vnímá dosah svých slov a ověří si, co značí význam slova „gang“. Tedy zločineckou a organizovanou skupinu. A tu určitě ve městě Tábor nemáme. A říkám to při plném vědomí vážnosti situace, která nás velmi trápí a na každém pracovním jednání se jí ve vedení města a v součinnosti s policejními složkami věnujeme. Věřím, že bezpečnostní klima ve městě v symbióze s aktivními občany posuneme k lepšímu. Za všechny, kteří na tom pracují, vám za tu aktivitu děkuji.
Vytvořeno / změněno: 30.10.2023 / 30.10.2023