Beseda o Finsku a autorské čtení z knihy Století na vlnách.
Co by se stalo, kdyby finský generál potkal českou spisovatelku? Spisovatelka Markéta Hejkalová ve své knize Století na vlnách rozehrává poutavý fiktivní příběh na pozadí skutečných česko-finských vztahů.
Ne každá láska musí mít romantickou podobu, zvlášť ne ta, kterou ovlivňují dramatické dějinné zvraty. Románem, postupujícím proti proudu času, se osudově táhne nit životního příběhu česko-německé spisovatelky Dorothey Illingové a jednoho ze zakladatelů samostatného Finska, Carla Gustava Emila Mannerheima.
Když se nenápadná rozhodnutí prolnou s velkými dějinami, mohou změnit osudy celých generací. Lidé musí často volit mezi odvahou a zbabělostí, odhodláním a rezignací, obětí a sobectvím. A důsledky těchto rozhodnutí budou doznívat dávno poté, co životy hlavních hrdinů zmizely ve vlnách času.
O této knize, o Finsku, o jeho dějinách a jeho kouzlu bude večer, na který vás tímto srdečně zveme.
Markéta Hejkalová (nar. 1960) je spisovatelka a překladatelka finské literatury. Pracovala jako konzulka na českém velvyslanectví v Helsinkách a byla členkou světového výboru PEN klubu. Žije v Havlíčkově Brodě, kde každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh. Napsala řadu knih, které byly přeloženy do několika světových jazyků.
Z finštiny přeložila řadu knih Miky Waltariho (mj. rozsáhlý dvojdílný román z 16. století Krvavá lázeň a Šťastná hvězda), napsala Waltariho životopis (vůbec první na světě) – Fin Mika Waltari. Doba, život a knihy světoznámého spisovatele a také stručné dějiny Finska. Finské téma se objevuje v řadě jejích románů – mj. v knihách Vždycky jedna noc, Měj mě rád/a, nebo právě v nové knize Století na vlnách. Úspěšný byl i román Dům pod náměstím, který vyšel v roce 2022 a vypráví o historii jednoho domu na Vysočině.
Vstupenku lze zakoupit on-line zde s možností jejího vytištění.