České Budějovice 3. listopadu (ČTK) - Část policistů v Česku zahájí v pondělí pětidenní protest, aby upozornili na nedostatek členů policejního sboru, zvyšující se byrokracii a nízké nástupní platy. Podle místopředsedy odborové organizace bezpečnostních sborů Martina Červenky akce neohrozí bezpečnost lidí. Kolik policistů se do ní zapojí, není jasné. Ti, co se jí zúčastní, chtějí protestovat formou osvěty. Například v případech, kde to zákon dovolí, neudělí pokutu a místo toho budou vysvětlovat problémy u sboru, uvedl Červenka, který vede policejní oddělení v Písku. V Česku slouží přes 40.000 policistů.
"V případě ohrožení života, zdraví nebo majetku budeme fungovat, jako by protest nebyl, jako běžný den. Tohle je zatím osvěta. Ale tímto týdnem to nekončí, 21. listopadu Unie bezpečnostních složek uspořádá protest přímo před ministerstvem vnitra v Praze," sdělil ČTK Červenka. Dodal, že je stále připraven jednat.
Policejní prezidium v týdnu na síti X uvedlo, že vedení policie zajistí, aby chystané protesty, kdy policisté plánují neukládat lidem pokuty, nevedly k přehlížení protiprávního jednání. "Zvolená forma protestů je plně v gesci odborových organizací a služební funkcionáři zajistí výkon služby tak, aby v žádném případě nedošlo k jakémukoliv ohrožení z prodlení či k přehlížení páchání protiprávního jednání," uvedlo prezidium.
Červenka v souvislosti s chystaným protestem upozornil na přetěžování policistů byrokracií. Třeba v případě konfliktu dvou podnapilých lidí, kteří skončí na protialkoholní záchytné stanici, musí policista podle Červenky vypracovat 21 dokumentů a policisté podle něj musí řešit i různé pojistné události, což je ale práce likvidátorů.
Počty policistů na některých služebnách jsou přitom podle Červenky nedostatečné. Na webu v této souvislosti uvedl předpokládané i skutečné početní stavy policistů v jednotlivých městech k letošnímu 1. září. Konkrétně na jihu Čech slouží u policie přibližně 2200 policistů, podle odhadů chybí asi deset procent policistů.
V Česku sloužilo k počátku října podle údajů policejního prezidia 40.418 policistů, služebních míst bylo 46.162. Na krajských ředitelstvích bylo 38.303 služebních míst a obsazených jich bylo 34.299. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, kde není obsazena téměř pětina ze 1402 služebních míst. Okolo 15 procent policistů chybí na ředitelstvích Libereckého kraje a v hlavním městě.
"Chceme, aby vznikla pracovní skupina, která by do 30. června 2025 našla činnosti, které by se policii měly odejmout, a zároveň našla způsoby, jak omezit tu nesmyslnou byrokracii. Vznik pracovní skupiny nám byl přislíben," doplnil Červenka.
Protestující žádají také zvýšení platů o 4000 Kč. "Mám pod sebou řadové policisty na ulici, kteří mají dneska 27.000 až 28.000 Kč čistého. Roste počet policistů, kteří v prvních třech letech od přijetí do služebního poměru od policie odcházejí, protože když si dají všechna pro a proti vedle sebe, tak zjistí, že stejné nebo lepší peníze si vydělají někde jinde. A je to bez každodenního rizika pro život a zdraví," řekl Červenka. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý týden uvedl, že příslušníkům bezpečnostních sborů by se měl příští rok zvednout plat o 1500 korun.
jrc ktp rot